FORUM Stowarzyszenia PEMI

Forum o tematyce e-wszystkiego
Teraz jest 2018-01-16, 12:33

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2006-07-27, 12:21 
Offline

Dołączył(a): 2006-07-27, 12:15
Posty: 2
Lokalizacja: Znikad
Witam.
Czy podpis kwalifikowany można złożyc tylko przy pomocy specjalnego programu, wydawanego wraz z podpisem, czy można to zrobić też przy pomocy własnego programu/apletu? Nie chodzi mi o możliwości techniczne, bo to wiem, ale chodzi mi o aspekty prawne.
Czy jeżeli w serwisie będzie aplet, który będzie umożliwiał podpisane dokumentow (wysylanych do urzędu) podpisem kwalifikowanym klienta na podstawie certyfikatu kwalifikowanego, to czy taki podpis będzi ważny? Aplet będzie wlasnej roboty, nie bedzie posiadal zadnych certyfikatow.
Jak sie ma do tego ustawa? Może jakieś linki?

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-08-02, 08:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26, 14:06
Posty: 47
Lokalizacja: Warszawa
Witam ,
pyta Pan czy podpis kwalifikowany można złożyć tylko przy pomocy specjalnego programu, wydawanego wraz z podpisem, czy można to zrobić też przy pomocy własnego programu/apletu?

Odpowied1 jest prosta można to zrobić przy pomocy jednego i drugiego z zastrzeżeniem że oprogramowanie które zostanie do tego użyte będzie posiadało wystawioną deklaracje zgodności (deklaracja jest wystawiana przez producenta oprogramowania) . Czyli jeśli napisał Pan aplet i chce go wykorzystywać do tak zwanych “podpisów kwalifikowanych” to powinien Pan wystawić deklarację zgodności –

zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie określenia warunków technicznych i organizacyjnych dla kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne, polityk certyfikacji dla kwalifikowanych certyfikatów wydawanych przez te podmioty oraz warunków technicznych dla bezpiecznych urządzen służących do składania i weryfikacji podpisu elektronicznego.
§7 punkt 11. Oprogramowanie podpisujące stosowane przy składaniu bezpiecznych podpisów elektronicznych powinno posiadać deklarację zgodności, zgodną z normą, o której mowa w § 49 ust. 1 pkt 6.

_________________
Pozdrawiam
Mirosław Januszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-08-10, 09:05 
Offline

Dołączył(a): 2006-07-27, 12:15
Posty: 2
Lokalizacja: Znikad
Dziekuje za wyjaśnienie.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL