FORUM Stowarzyszenia PEMI

Forum o tematyce e-wszystkiego
Teraz jest 2018-02-20, 22:31

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-11-09, 16:46 
Administrator

Dokument "Zasady Tworzenia Wyróżników" został opracowany w ramach projektu e-PUAP. Niniejszy materiał stanowi założenia inicjujące proces ustanowienia "Zasad Tworzenia Wyróżników".

Celem dokumentu jest ustanowienie zasad związanych z tworzeniem Wyróżników. Zawarte w dokumencie zalecenia maja ułatwić prace nad tworzeniem wzorów oraz samych dokumentów elektronicznych.

Wyróżnik i Jednolity Identyfikator mają największy wpływ na szerokorozumianą Interoperacyjność e-administracji. Wynika to z faktu, że obiekty te powinny umożliwiać automatyczną identyfikację wraz z interpretacją (automatycznym przetwarzaniem) dokumentów elektronicznych powstających i przetwarzanych przez urzędy.

Zgodnie z definicją rozporządzenia wyróżnik to struktura umożliwiająca automatyzację przetwarzania (obsługi) dokumentów elektronicznych. Ponieważ Wyróżnik oraz Jednolity Identyfikator są ściśle powiązane z dokumentem elektronicznym oraz wzorem elektronicznym zostały zaprezentowane razem.

Pobierz Opracowanie:
Zasady Tworzenia Wyróżników wersja 1.0 - pdf

Zasady Tworzenia Wyróżników wersja 1.0 - doc

Przykład Wyróżnika - XML

Schemat Wyróżnika - XSD

Zapraszamy do dyskusji !!!

Tytuł: Wyróżnik
PostNapisane: 2007-11-11, 21:46 
Na początku roku będziemy wybierać dostawcę systemu (oraz system) dla e-urzędu, w związku z tym chciałbym się dobrze przygotować żeby wiedzieć czego oczekiwać od potencjalnego systemu. Przechodząc do rzeczy wszystko jest dla mnie jasne (czytałem wcześniejszy artykuł PEMI i rozmawiałem z panem Mirkiem od was na PTI w Wiśle) oprócz jednego:

Zakładam, że jako urząd będziemy musieli przygotować paczkę z wzorem i przesłać ją do MSWiA (plik opisu , schemę , XSL) … wszystko OK. ale na koncu dokumentu pisano, że schema ma wymuszać na powstających na jej podstawie dokumentach wstawienie jednolitego identyfikatora – Jak mam to zrobić skoro w momencie tworzenia schemy nie będę znał jednolitego identyfikatora który zostanie nadany dopiero przez MSWiA już po tym jak ja wyślę do niego wzór ?

Pzdr
WJ

Tytuł: Schema
PostNapisane: 2007-11-12, 08:09 
Witam,
ja tak trochę z innej bęczki … jak w ogóle wymusić w schemie żeby dokument musiał zawierać element o określonej treści ?
ZK

Tytuł: Re: Schema
PostNapisane: 2007-11-13, 07:55 

Zbyszek napisał(a):
Witam,
ja tak trochę z innej bęczki … jak w ogóle wymusić w schemie żeby dokument musiał zawierać element o określonej treści ?
ZK

Najprościej w definicji elementu (lub typu) użyć atrybutu fixed. Np.:
Kod:
...
<xs:element name="JakisElement" fixed="a to jego stała wartość"/>
...

Tytuł: Re: Wyróżnik
PostNapisane: 2007-11-18, 13:40 

Wojtek napisał(a):
Jak mam to zrobić skoro w momencie tworzenia schemy nie będę znał jednolitego identyfikatora który zostanie nadany dopiero przez MSWiA już po tym jak ja wyślę do niego wzór ?

Z propozycji zawartej w dokumencie wynika, że przed opublikowaniem wzoru nastąpi uzupełnienie wyróżnika (o datę publikacji, Jednolity Identyfikator, podpis, itp.) oraz schemy. Czyli tworząc schemę XSD Urząd nie musi się przejmować, że będzie ona musiała wymuszać wstawienie do dokumentu jednolitego identyfikatora (tym zajmie się Minister SWiA tuz przed publikacją). Dla przykładu tuż przed podpisaniem i publikacją do przesłanej Schemy XSD zostanie wstawiony kod

Kod:
...
<xs:element name="JednolityIdentyfikator" fixed=" http://crd.gov.pl/2007/06/07/12/wyroznik.xml "/>
...

Tytuł:
PostNapisane: 2007-11-18, 22:25 
Witam

Po krótkim przejrzeniu materiałów chciałbym zadać następujące pytania.

Jak przedstawione materiały mają się do XSD określonego przez MSWiA?

Czy wyróżnik podlega pod ustawę "o archiwach" i rozporządzenia:
[1] Wymagania techniczne formatów zapisu i nośników materiałów przekazywanych do archiwum, Dz.U. 2006 nr 206 poz. 1519
[2] Niezbędne elementy struktury dokumentów elektronicznych, Dz.U. 2006 nr 206 poz. 1517

Bo z tego, co zauważyłem, zdaje się wzorować na rozporządzeniu [1], ale nie spełnia wymagan określonych w [2].

Ponadto, podobnie jak w XSD opublikowanym przez MSWiA na stronach CRD, w XSD w zaproponowanym dokumencie można znale1ć zapis:
Cytuj:
<xs:element name="MetadaneWyroznika" type="MetadaneWyroznika">

Ponieważ MetadaneWyroznika zawierają dane dodawane przez MSWiA, sugerowałbym, by były one w XSD oznaczone jako opcjonalne (minOccurs=0) - tak, by podmiot zgłaszający wzór nie musiał ich dodawać/wypełniać.

Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: 2007-11-24, 18:06 

Cytuj:
Jak przedstawione materiały mają się do XSD określonego przez MSWiA?

Domyślam się, że dyskutowany materiał zastąpi dotychczasowy schemat XML (ten z odnośnika)

Cytuj:
Czy wyróżnik podlega pod ustawę "o archiwach" i rozporządzenia:
[1] Wymagania techniczne formatów zapisu i nośników materiałów przekazywanych do archiwum, Dz.U. 2006 nr 206 poz. 1519
[2] Niezbędne elementy struktury dokumentów elektronicznych, Dz.U. 2006 nr 206 poz. 1517

Tak wyróżnik jako dokument elektroniczny podlega wspomnianym rozporządzeniom [1]-[2]

Cytuj:
Bo z tego, co zauważyłem, zdaje się wzorować na rozporządzeniu [1], ale nie spełnia wymagan określonych w [2].

Nie zauważyłem niezgodności pomiędzy rozporządzeniem [2] z publikowanym materiałem … proszę wskazać niezgodność o której Pan myśli.

Cytuj:
Ponadto, podobnie jak w XSD opublikowanym przez MSWiA na stronach CRD, w XSD w zaproponowanym dokumencie można znale1ć zapis:
Cytat:
<xs:element name="MetadaneWyroznika" type="MetadaneWyroznika">

Ponieważ MetadaneWyroznika zawierają dane dodawane przez MSWiA, sugerowałbym, by były one w XSD oznaczone jako opcjonalne (minOccurs=0) - tak, by podmiot zgłaszający wzór nie musiał ich dodawać/wypełniać.

Bardzo słuszna sugestia też jestem za :-)

Tytuł:
PostNapisane: 2007-11-30, 17:14 

Witam!

Skomentowałem plik w kontekście doświadczen zdobytych w ramach wdrażania SEKAP na terenie województwa śląskiego. Piszę tutaj, bo forum e-Puap'u praktycznie nie działa. Nic nie można załączyć i duplikuje posty...

Załączniki:
ZasadyTworzeniaWyroznika_1_0 wg SEKAP.pdf [1.28 MiB]
Pobrane 712 razy
ZasadyTworzeniaWyroznika_1_0 wg SEKAP.doc [1.53 MiB]
Pobrane 943 razy

Tytuł:
PostNapisane: 2007-12-02, 10:23 

Witam Panie Przemku,
dziękuje za aktywne włączenie się w dyskusje.

W załączniku przesyłam odpowiedzi na pytania i uwagi które Pan zgłosił. Kilka uwag było naprawdę dobrych.

PS. mam nadzieje, że niebawem pojawi się kolejna wersja wszystkich trzech dokumentów z uwzględnionymi uwagami zgłaszanymi do tej pory.

Załączniki:
ZasadyTworzeniaWyroznika_1_1_wg_SEKAP.doc [1.54 MiB]
Pobrane 850 razy

Strefa czasowa: UTC + 1